Formát PDB - info

Publikováno: 19.11.2008 22:26

Na internetu můžete nalézt stovky či spíše tisíce souborů s příponou „.PDB“ – vetšinou na něj člověk narazí jako knihu v elektronické for­mě.

PDB je formát pro PALM OS – přesněji jej můžeme oznacit jako PALM DOC – někdy označovaný jako Aportis DOC (Palm) (. pdb ) (to hlavně při ukládání). POZOR – příponou PDB jsou označeny ale i samotné programy nebo také (což je možná úplně původní formát této přípony) databázový soubor – PALM DATABASE. (V tomto nemám jasno)

osvěta z komentárů z minulého umístění tohoto webu:

Jan Fiala autor PSPadu:

PDB je vždy ukládáno jako PalmDatabase – text je rozdělen asi do 4kB bloků a uložen jako jednotlivé záznamy databázové tabulky. Je to jen jedno z využití formátu PDB. Formátovaný PDB mívá často připonu PRC – jde v podstatě o formátování pomocí HTML. Obsah je naprosto stejný jako PDF – stačí jej přejmenovat a otevřít např. v DocReaderu. Pak jsou ještě „zparchantělé“ formáty PDB, kdy se některým výrobcům nelíbilo, že PDB jde přečíst a začali si zavádět do PDB ochrany, šifrování apod.

Pat:

Klasický .pdb (AportisDoc) je neformátovaný holý text. Dá se lehce převádět tam i zpět např. pomocí DocReaderu (což je něco jako notepad s možností číst a ukládat v TXT a PDB) – doporučoval bych ho pro jednoduchost ovládání (netřeba ani instalovat, prakticky jeden soubor + .ini) Pdb soubory mohou být buď nekomprimované nebo komprimované a neumožňují formátovat text. Je možné ale vkládat tzv. záložky (ale ne každý reader s nimi umí pracovat) dále si soubor s sebou nese jen pár doplňkových informací (jako název, autor atd.) Naprotitomu, to co nazýváte „formátovaný“ není AportisDoc ale formát Mobipocket, nebo palmdoc. Mobipocket mívá koncovku .prc a jedná se vlastně o jednoduchý html s možností zvýraznění textu (bold, italica, barvy) a také umí používat obrázky a odkazy (linky někam do textu, takže je možné vytvořit třeba obsah nebo poznámky, různě skákat po textu, prostě jako klasické html) Jedná se o poměrně rozšířený (ve světě) formát používaný pro e-knihy (samotný Mobipocket je vlastně takový vydavatelský server) čtečka i program na tvorbu je volně ke stažení,existují však i placené varianty umožňující šifrování textu nebo jeho zamčení pro konkrétní zařízení (pomocí unikátního PID, což je identifikační kód pro každé zařízení jiný). Výhodou obou formátů je, že existují čtečky pro hromadu různých zařízení, PC počínaje přes PDA na bázi Palm OS a WIN a také hlavně pro Smart mobily se systémy, Symbian, WindowsMobile, Palm OS apod. (klasický AportisDoc má i čtečku v javě, takže je použitelný i na některých ne-smart :-) mobilech vybavených javou.PalmDoc je obdobný (vlastně konkurenční) formát jako Mobipocket se zhruba stejnými vlastnostmi, ale má koncovku .pdb a čtečky jen na PC a zařízení s Palm OS a není zdaleka tak rozšířený. Pozn. samotná koncovka .pdb nemá nic společného s formátem, je to zkratka PalmDatabase a slouží obecně k ukládání různých dat pro OS Palm (tedy takový „kontejner“ něco jako .avi u filmů).

Ale teď už zpět k E-bookum – na těchto stránkách je od teď vždy pod PDB označována kniha v PDB.

PDB je textový formát často s velmi účinou kompresí – proto jej při F3 v TotalCommanderu nemůžeme rozumně prečíst.

tvorba PDB knih

Vytvořit PDB ebook na Windows je celkem jednoduché – stačí mít knihu ve formátu TXT a tu uložit do PDB v některém z programů pro tvorbu e-booků.

PDB a jeho komprimace záleží na použitém SW pro tvorbu knihy – potažmo se dá PDB rozdělit na dva poddruhy:

jednoduché PDB aneb AportisDoc

  • umožnující jen formátování pomocí odstavců – či lépe – pomocí prázdných řádků
  • orientační komprimovaná velikost – 70% z původní velikosti textu
  • můžeme vytvořit například pomocí:

formátované PDB aneb Mobipocket nebo PalmDoc

  • lze formátovat podobně jako HTML – tj. zarovnávání, tučnost, kurzíva, stránkování aj. – což je tzv: Palm Markup Language (.pml)
  • orientační komprimovaná velikost – 50% z původní velikosti textu
  • můžeme vytvořit pomocí: DropBook, Palm eBook Studio…
  • tento formát nelze zpětně otevřít jako text a editovat (alespoň já na něj nenašel na Win program jež by to dokázal)

čtení PDB knih

Pro čtení PDB ebooků bych doporučil některé PDA ( Co je to PDA? – palmserver.cz ) či některý z novějších mobilů s velkým displejem – pro tento styl čtení je formát PDB stavěn. Nicméně já se zaměrím na programy pro čtení PDB na windows:

Knedle

comments powered by Disqus Počet komentářů k tématu: 1
#1 dusan

dik za dobry tipy jdu to vyzkouset