E-booky: PDB vs PDF

Publikováno: 29.05.2009 00:57

PDB

Jak je zde již napsáno, PDB je textový formát – jeho formátování je možné jen pomocí odřádkování, nebo použití znaků jako odělovačů.

Také tento formát se stránkuje na straně čtečky – a tudíž se vám na zařízení, na kterém e-book v PDB čtete, zobrazí obsah na „dopočítaném“ počtu stran – podle rozlišení a zvolené velikosti písma.

Příklad: Vezmeme-li např ebook o 10000 znacích a vy jej čtete v mobilu, s takovou velikostí písma, že se ti vleze na stránku 1000 znaků = budete mít 10 stránek. Pokud písmo v tvé čtečce zmenšíte (ale stále je možné číst), budete mít na obrazovce více znaků (např 1500) a pro její celé přečtení odstránkujete jen 6× (7 stran celkem).

PDB v mobilu (Haali Reader)

stránka s velikostí písma 12 stránka s velikostí písma 14

stránka s velikostí písma 12 a 14

PDF

Pokud je kniha v PDF, její formát stránky je daný. Je určen konec stránky, jsou určeny okraje, zarovnání, může obsahovat obrázky či jiné speciality.

Pokud si e-book v PDF zobrazíte na menším zařízení (PDA či mobilní telefon), ze definované stránky uvidíte jen výřez dle vašeho rozlišení a zvolené lupy. Samozřejmě můžete zobrazit celou stránku, ale pokud nemá extra velké písmo, nepřečtete nic. Pokud se vám tedy nevleze celá stránka na obrazovku tak, aby jste mohli číst její obsah, zobrazený výřez musíte posouvat dlaždicovým způsobem.

PDF v mobilu (Foxit Reader)

celá stránka výřez, co se dá čist

celá stránka na obrazovce a výřez, který jde „prečíst“

Dovětek

Argumentem v minulosti byla velikost souboru zvoleného formátu. Logicky textový formát (bez obrázků, bez formátování textu) je menší a tudíž stejná kniha mohla mít tyto velkosti: PDB 300KB vs. PDF 3,2MB. A když vaše PDA mělo 4MB paměti celkem…

Záleží na tom, na jakém zařízení ebooky čtete – na PC, Notebooku nebo v e-book čtečce (ebook kniha) /ty ovšem mají zatím s českým PDF problémy/ bych volil PDF;
do mobilu či PDA naopak PDB.

Testovací soubory

doplnit

Knedle

comments powered by Disqus Počet komentářů k tématu: 5
#1 Zdenek

Dovolím si zásadně nesouhlasit. Pokud je PDF dokument vybaven Tagy, přiblížení stránky nemá na text vliv, v prohlížeči musíte aktivovat funkci Reflow. Pak je jedno jaké máte okraje – nastavíte velikost písma která vám vyhovuje a přečtete vše. PDB je pak podle mne po nástupu levných pamětí o velikosti gigabajtů mrtvý formát.

Reakce: #2 knedle
#2 knedle

#1 zdenek: když zásadně, tak s osvětou pls – co je/jsou to zmiňované \„Tagy\“ a co s nimi

o \„Reflow\“ jsem nevěděl, díky za upozornění, doplním

\„PDB je mrtvý formát\“ – zde se přít nemusíme, to je jasné

#3 Dominika

Dá se nějakým způsobem přeformátovat např. v PSPadu PDB na PDF?

#4 esence77

Vytvořit pdf z čehokoli lze např. pomocí řady utilit (pdf995, pdf creator, pdf printer,…), které po nainstalování vytvoří tiskové ovladače pro export do pdf, pak stačí v programu kde váš výchozí formát otevíráte zvolit tisk, vybrat tento tiskový ovladač, nastavit pár detailů a dát tisk, čímž vygenerujete pdf soubor… liší se schopnostmi při vytváření např. klikacích odkazů v pdf dokumentu, velikostí výsledného souboru, aj.

#5 Edison

PDB,PRC,TxT je z mého pohledu nejlepší formát pro čtení knih píšu o čtení beletrie je malinký i v dnešní době super pamětí je docela rozhodující jestli bude mít 1000 knih 300Mb nebo 3,5Gb.A dále ,já nemám chuť ani náladu nastavovat čtečku při otevření každé nové knihy abych nastavil velikost písma přiblížení atd. atd. a nakonec třeba zjistil že v tom pdf jsou jen BMP skeny knihy. Pdb je jistota kvalitního počtení. Můžete se mnou nesouhlasit můžete se se mnou přít ale to je tak jediné co proti tomu můžete dělat.